מהו רחפן צילום ואיך זה עובד?

סרטונים שמצולמים מגבוה הפכו להיות פופולריים מאוד והם מציגים אופציה מרהיבה לכל מי שרוצה לצלם מזווית ייחודית מקום או עסק, ולכן כדאי לדעת יותר על אמצעי צילום מעניין זה. רחפני צילום פופולריים מאוד ומציעים לנו אפשרויות אחרות לצילום שהן נוחות יותר מהאפשרויות הטכניות שהיו פתוחות בפנינו בעבר לצורך צילום מגבוה. צילום אווירי מרחפן נעשה למטרות שונות ולפעמים הוא נותן לנו הרבה יותר ערך מאשר צילום מקרוב. כדי לדעת איך לנצלו ביעילות כדאי לדעת מהו רחפן צילום, איך הוא עובד וכיצד להשתמש בו בצורה המיטבית למטרות שלכם.

מה הם רחפני צילום?

כמעט כל דבר נעשה היום בעזרת רחפן, שהוא כלי טיס קטן עד בינוני, שנקרא באנגלית drone. הוא אינו מאויש אלא מופעל מהקרקע על ידי מפעילים מיומנים שלמדו כיצד לעשות זאת, והוא כפוף לחוקים נוקשים של טיסה באוויר בגלל הרגישות והפוטנציאל שלו. הוא טס בעזרת מדחף להבים בדיוק כמו מסוק, כך שנוצר עילוי שמניע אותו למעלה ומשאיר אותו באוויר מעל מטרת הצילום. קל לשלוט בו בטיסה למי שלמד זאת אולם מי שאינו מיומן עלול לאבד שליטה ולאבד את הכלי היקר הזה ואף לגרום לסכנת חיים או לנזק אם הוא מתרסק לקרקע. המנוע ושיטת ההטסה שלו נבנו כך שיוכלו לשלוט בו ביתר קלות כדי לנווט אותו במסלול קבוע ולשמור על היציבות שלו. זה נעשה על ידי שינויי מהירות בין הלהבים כך שזה משפיע על הדחף והכוח של הלהבים, ובכך גם משפיע על התנועה והרחיפה.

סוגי רחפנים שונים מחייבים שליטה בהם

יש כמה סוגי רחפנים, חוץ מהיצרנים השונים והמטרות שלשמן הם נמכרים. מי ששולט בהם הם בקרי טיסה בלוח בקרה מלמטה. הרחפן המשוכלל יותר הוא בעל ארבעה מנועים כדי להגביר את היכולת לשלוט בו ובנסיקה שלו. אבל יש גם רחפנים בעלי 3, 6 ו-8 מנועים, תלוי במטרה שלשמה בונים אותו. בשנים האחרונות הצליחו להגיע למצב של ייצור רחפנים זולים יחסית ולכן הוא הפך לפופולרי מאוד בכל מקום. עם זאת, יש לזכור שהוא מחייב למידת עקרונות ההפעלה וההטסה שלו ולא רק לדעת איך לצלם בעזרתו. יש היום קורסים שמוצעים לציבור כדי ללמד אותו להשתמש ברחפנים וכדאי ללמוד איך להשתמש בכלי היקר והמיוחד הזה.

שמירה קפדנית על חוקי השימוש בהם

יש רחפנים רבים יותר למטרות פרטיות או מסחריות, ולכן גם חוקי השימוש ברחפנים מגבילים יותר. יש למשל מקומות שבהם אסור להטיס רחפן בגלל סיבות ביטחוניות, במיוחד בישראל, ויש אנשים שמסרבים להפר את הפרטיות שלהם בצילום מגבוה ברחפן וחלק מזה עשוי להיחשב לשימוש לא חוקי. לכן, יש לדעת היטב את החוקים של הטסת רחפנים במקומות מסוימים ולא רק את כללי ההטסה וההפעלה של הרחפן. זכרו גם שחוקי הבטיחות מחייבים שתשלטו בו היטב כדי למנוע פגיעה בחיי אדם או נזק לרחפן או לכל רכוש שהוא עלול לנחות ולהתרסק עליו.

אסור לעבור על החוק בשימוש ברחפן

זה נוסף לחוקי הפרטיות שעלולים להפר במקרה שמצלמים במקום שאינו מורשה. אם כי יש לציין שבגלל החדשנות היחסית כנראה שחוקי הפרטיות בנוגע לצילום בחרפנים עדיין לא מגובשים סופית. זה לא מונע מכם את הצורך לשמור על הצילום שיהיה למטרות חוקיות. כשמטיסים רחפנים ליד מקומות כמו שדה תעופה או במקום ציבורי הדבר מחייב תיאום מוקדם עם הרשויות. בלי זה לא ייתנו לכם להפעיל אוו או שיאשימו אתכם בעבירה על החוק.

צילום בעזרת רחפנים – מה חשוב לדעת?

סרטונים נפלאים שמצולמים ממעוף הרחפן כבר הפכו זה מכבר למועדפים עלינו בגלל זווית המבט הייחודית. לפני שאתם מתחילים לצלם שימו לב לכמה דברים שחובה לדעת על כך: מי שהחליט לצלם בעזרת רחפנים בוודאי יודע עד כמה התמונות שמתקבלות נהדרות ומפתות לצלם כמעט כל דבר, אבל יש לדעת איך להטיס את הרחפן ואיך לצלם נכון כדי להבטיח שהוצאות היפות יהיו באמת שוות את המאמץ. להלן כמה דגשים שחלקם מועברים בקורסים מיוחדים להפעלת רחפנים ולצילום בעזרתם, וכדאי לדעת קצת יותר לפני שמוציאים הרבה כסף על כלי הטיס המרתק הזה.

רחפני צילום ומה שיש לדעת עליהם

  • סוגים שונים של רחפנים מתאימים למטרות שונות ומחייבים מיומנות הפעלה – גם אם יש לכם את הכסף לכך, בחרו את הרחפן הטוב ביותר למטרות שלכם. יש רחפנים עם כמה מנועים ולהבים וזה נועד כדי להגביר את השליטה בהם, ביציבות שלהם ובניווטם במסלול, אולם זה גם מחייב מיומנות גדולה יותר בהפעלה שלהם. אם לא למדתם איך להפעיל רחפנים משוכללים מאוד אל תגרמו לעצמכם ולאנשים נזק בהפעלת רחפן יקר וכבד שעלול להתרסק ולגרום לפגיעה ברכוש ובנפש. לכל רחפן יש מערכות אלקטרוניקה וחשמל שיש ללמוד ואם תמצאו סדנה קצרה שתלמד אתכם זה יחסוך לכם זמן וטעויות יקרות.
  • חוקי הצילום והטיסה קובעים – יש בישראל במיוחד ובעולם בכלל חוקים מיוחדים היכן מותר להפעיל רחפנים. זה נכון בעיקר באזור שדות תעופה ומתקנים ביטחוניים וזה נכון במקומות ציבוריים. זכרו שאין לכם פקחי טיסה כמו שיש בשדות תעופה, ולכן יש יותר סכנה שתתנגשו באוויר בכלי טיס אחרים. כמו כן, ללא תיאום מראש עם הרשויות לא תוכלו להפעיל רחפני טיסה במקומות מסוימים ולכן מומלץ מאוד להכיר את החוקים כדי שלא תיגרם לכם אי נעימות יקרה מאוד. זה נוסף גם לשמירה על חוקי הפרטיות של אנשים שאינם רוצים שיצלמו אותם וגם זה עלול לעלות בתביעת פיצויים.
  • למדו את כל היתרונות והמאפיינים של הרחפן שלכם – מי שאינו טורח להשקיע בספר ההוראות והמדריך של הרחפן שלו עלול להחמיץ המון יתרונות שלו ואפשרויות הפעלה שיפיקו לכם צילומים מרהיבים. נצלו את הזמן לפני ההפעלה ללמוד את כל היתרונות האלה ומהן האפשרויות ואז תראו איזה צילומים נהדרים תוכלו לצלם כמו מקצוענים. זה גם יקל עליכם מאוד בעריכה אם החומר כבר יגיע מוכן וכמו שרציתם, כך שלא תצטרכו לעבוד קשה בהוספת אפקטים ותיקון בעריכה עצמה.
  • ידע בהטסה אינה דומה לידע בצילום – מומלץ ללמוד יסודות בצילום לפחות בצורה כללית לפני שמתחילים להטיס רחפן צילום. זה נכון לגבי כל מטרת צילום. אתם יכולים להיות הטייסים הכי טובים מהקרקע אבל לא תדעו איך לנצל את המצלמה אם לא תדעו לכוון פוקוס, לבנות קומפוזיציה נכונה של תמונה, לדעת כיצד להתקרב ולהתרחק ברגע הנכון, לדעת על מה להתעכב ובאופן כללי כיצד לספר סיפור בעזרת מצלמת רחפן. הגובה נותן לכם יתרון שצריך לדעת לנצל אותו כדי למקסם את התוצאות. לכל מצלמה יש גם הגדרות משלה ויכולות משלה וצריך לדעת איך לנצל אותן בשילוב הטיסה. נסו לעשות כמה תרגילי צילום של אותן מטרות בדרכים שונות. זה ייתן לכם מושג מה אפשר להפיק מהמצלמה שלכם ואילו אפקטים כדאי לנצל.
  • שימוש ברחפן זה בדיוק כמו טיס – השיגו את הרישיונות המתאימים לכם עבור צילום אווירי מרחפן ואל תזניחו את המעקב אחר תחזית מזג האוויר כדי לדעת מתי מומלץ להימנע מטיסה. זה נכון לטייסים כמו גם לרחפנים.